IP Yayıncılık

IP Broadcast (IP üzerinden TY yayını) şifreli, şifresiz TV kanallarının ve depolanan video içeriklerinin, IP(INTERNET PROTOCOL) paketlerine dönüştürülerek geniş bant internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanmasıdır.

Son kullanıcının evine alacağı bir STB(Set Top Box) ile gelen verileri, TV sinyaline dönüştürerek – bilgisayara da ihtiyaç duymadan – televizyonundan rahatlıkla izleyebileceği broadcast teknolojisidir.

Avantajları

IPTV’nin en büyük getirisi interaktif uygulamalara olanak vermesidir. IPTV, izleyicilerin ne zaman neyi izleyeceklerini televizyon kanalı yöneticilerinin değil, kendilerinin karar vereceği bir broadcast çözümüdür. İsteğe bağlı yayın VoD (Video on Demand) sayesinde kişi evde televizyon başında örneğin bir dizi izlemek istiyorsa, istediği dizinin istediği bölümünü izleyebilecektir. IPTV iki yönlü iletişim yeteneğine sahiptir. Bu sayede kullanıcının içerik üzerinde denetim (durdurma, ileri, geri sarma v.b.) ve web uygulamalarında olduğu gibi izleyeceği şeyi özgürce seçebilme olanakları bulunmaktadır.

İşleyiş

TV ya da video yayınının internet üzerinden gecikmesiz verilebilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç bulunmaktadır. DSL teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, bugün internet altyapısını oluşturan IP omurga üzerinden gerçek zamanlı olsun olmasın her türlü verinin iletilebilmesini mümkün kılmıştır. Ayrıca sıkıştırma oranlarında gelişim de IPTV’nin önünün açılmasında en büyük etken olmuştur.

Servis işletmecileri tüketicinin görüntü, data ve telefon iletişimini ayni paket içinden alabildiği bu uygulamaya “Tripleplay” demektedirler. Bir geniş bant (KabloTV/KabloNet veya ADSL) hattından tüketiciye “Tripleplay” sunabilmek için işletmecinin hem IPTV hem de IP Telephony (VoIP, Voice over IP) teknolojisini kullanması gerekmektedir.

Halen tüm dünyada 100 milyondan fazla evde genişbant internet bağlantısının kurulu olduğu bilindiğinden IPTV’nin önümüzdeki yıllarda çok büyük bir hızla gelişme göstermesi beklenmektedir.