ürk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Başkan Vekili ve AUNDE Group’un CEO’su Rolf A. Königs, Gesamtverband textil+mode Başkan Vekili olarak bu yıl Inovasyon Ödülü‘nün organizasyonunu üstlendi. Rolf A. Königs Türk ve Türk kökenli yeni nesillerin de katılmalarından memnuniyet duyacağını belirtti. Bu genç neslin de yaratıcı ve yenilikçi niteliklerinin tanınması ve teşvik edilmesi hedefleniyor. Buna örnek olarak geçen yıl Yenilikçi Tekstil kategorisinde Inovasyon Ödülü‘ne layık görülen Ahmet Refah Torun gösteriliyor.

Çalışmalarınızı 31 Ağustos 2009 tarihine kadar Gesamtverband textil+mode, Kirsten Rahmann, Reinhardtstr. 12-14, 10117 Berlin adresine gönderebilirsiniz. En önemli kriterler: yüksek inovasyon derecesi, piyasa niteliği ve tasarının hayata geçirilebilir olması. Katılımcılar istedikleri çalışma yöntemini seçmekte özgürdürler. Çalışmalar uzman bir jüri tarafından değerlendirilip kazananlar belirlenecektir. 12 Ekim 2009 tarihinde Düsseldorf’ta K21 Müzesi‘nde gerçekleşecek olan ödül töreninde her kategorinin en iyi üç derecesi çalışmalarını tanıtmak üzere davet edilecekler.

Sektör, tekstil+moda Inovasyon Ödülü ile genç yüksek okul mezunlarının ve bağımsız çalışan tasarımcıların çalışmalarını ödüllendirip onlara yaratıcılık potansiyellerini gösterebilecekleri bir platform sunuyor. Gesamtverband textil+mode’nin en önemli amacı yeni neslin süreklilik sağlanarak teşvik edilmesi: Her kategoride, 10.000 Euro para ödülü ve 40.000 Euro değerinde verilecek manevi destekle birlikte toplam 50.000 Euro değerinde ödül dağıtılacak. Böylece yeni nesil sadece maddi olarak değil, manevi olarak ta desteklenecektir. Kazananlara örneğin kişisel danışmanlık, ülke içinde ve yurtdışında fuarlara katılım ve workshoplardan faydalanma imkanı sunulacaktır.

Ödül bu yıl da Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Deutsche Bank’ın sponsorluğunu üstlendiği Inovasyon Ödülü, tekstil ve moda sektöründen bir çok işletme tarafından da desteklenip yeni neslin teşviki sağlanıyor.

Detaylı bilgilere ve katılım koşullarına www.textil-mode.de/lnnovationspreis adresinden ulaşabilirsiniz.