Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye’de İlk Kez Mersin Bölgesi İçin ‘Bölgesel İnovasyon Stratejisi’nin Geliştirildiğini Söyledi.

Mersin Valiliği Başkanlığı’ndaki İnovasyon Yürütme Kurulu aylık olağan toplantısı Valilik Toplantı Salonu’nda yapıldı. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy Başkanlığı’nda toplanan kurul toplantısına; Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Gök, MEÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Genel Müdürü Cenk Cenkçimenoğlu, RIS Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, RIS Mersin Lojistik Platformu Başkanı Jozef Atat, RIS Mersin Tarım Platformu Başkanı Seniye Kazanç, Mersin Sanayici ve İş Adamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ali Doğan ve kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Aksoy, RIS Mersin Projesi’nin sürdürülebilir bir noktaya gelmesi bakımından ilgili sektör temsilcileri ile birlikte bir yürütme kurulu oluşturduklarını belirtti. Mersin’in önümüzdeki süreçlerde hangi sektörlerde, nasıl hareket edeceği ile ilgili Türkiye’de ilk kez Mersin bölgesi için kısa adı RIS Mersin Projesi olan ‘Bölgesel İnovasyon Stratejisi’nin geliştirildiğini ifade Aksoy, proje kapsamında 3 sektörün öne çıkartılmasının kararlaştırıldığını kaydetti. Aksoy, bunların tarım ve tarıma dayalı sanayi, turizm ve lojistik sektörleri olduğunu söyledi.

Her 3 sektör ile ilgili olarak platformlar oluşturulduğunu vurgulayan Aksoy, “Bu platformların çalışmalarını ise büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Bugünkü toplantının temel amacı, sürdürülen bu çalışmaları koordine etmek, birbirleri ile ilişkileri var ise burada ortaya koymak. Bu çalışmalarını en iyi şekilde sonuçlanması için ortak hareket etmek” dedi. İnovasyon projesi kapsamında çalışan, destek veren tüm kurum ve kuruluşların başta Valilik, belediye, üniversite olmak üzere odaların, sivil toplum kuruluşlarının önemli mesafeler aldığını belirten Aksoy, şöyle konuştu; “Bu projenin amacına ulaşması adına bu koordinasyon toplantılarımızı belirli aralıklarla yapacağız. Bu toplantılar sayesinde platformlarımızın bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili bilgileneceğiz ve kurul olarak bir eksikliğimiz var ise bunu nasıl giderebileceğimizi tartışarak, değerlendireceğiz ve üzerinde bundan sonraki süreçte neler yapabileceğimizi ortaya koyacağız.” Toplantıda Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayi, Lojistik ve Turizm Platformları yetkilileri, çalışmaları hakkında kurula sunum yaptı.